Blog

Розробник програми про майбутнє СШІ

Учені вважають, що штучний інтелект представляє серйозну загрозу для людства, яку можна зіставити з повним вимиранням людини як виду.

Багато хто думає, що штучний інтелект (ШІ) це щось з області фантастики, і він схожий більше на роботів з "Термінатора", "Ex Machina", "Я робот" або "Зоряних війн".

Є кілька категорій ШІ: вузький (слабкий), загальний (сильний) і суперінтелект (ШСІ). Наразі, людство вже підкорило найпершу сходинку – вузький ШІ. Багато хто навіть не здогадуються, але ми використовуємо його кожного дня і оточує він нас всюди, починаючи від Siri в iPhone закінчуючи Google Translate.

Напрямок ШІ один з найважливіших для нашого майбутнього. Але в наукових колах продовжують точитися суперечки, як стрімко ШІ досягне найвищого рівня – багато кто з учених вважає, що це станеться вже до 2040 року. Але варто усвідомлювати, що разом з інтелектом з'являється інша влада. Це означає, що після створення ШСІ, він буде найпотужнішим творінням людства, і всі живі істоти, а також люди, будуть повністю в його владі.

Ілон Маск, Стівен Гокінг, Білл Гейтс та інші учені вважають, що штучний інтелект є серйозною загрозою для людства, яку можна зіставити з суцільним вимиранням людини як виду.

ТСН.ua зустрівся зі фахівцем з машинного навчання (Machine Learning Engineer) Юрієм Гуцом який за сумісництвом був співавтором програми штучного інтелекту у "Львівській політехніці". Він розповів, що наука ще далека до суперінтелекту, проте вже варто починати замислюватися про витіснення людини з багатьох сфер діяльності і глобальну втрату робочих місць.

– Що таке штучний інтелект і як він працює? 

– Штучний інтелект вивчає, як за допомогою комп'ютерних систем вирішувати задачі, що вимагають людського рівня мислення. Наприклад, розпізнавання візуальних образів, розуміння природної мови, автоматизоване прийняття рішень, накопичення знань, адаптація і навчання з нового досвіду.

Незважаючи на те, скільки шуму сьогодні в медіа довкола штучного інтелекту, ця область існує вже давно. Перші наукові дослідження штучного інтелекту почалися ще в 1950-х роках, і за цей час він уже пережив дві так звані "зими" — періоди, коли фактичний розвиток області не співпадав з завищеними очікуваннями бізнесу чи державних установ, і приводив до розчарування.

"Весна", яку ми спостерігаємо зараз, спричинена кількома факторами. Перш за все, обчислювальні потужності сильно зросли за останнє десятиліття, що дозволяє сьогодні швидко виконувати задачі, які раніше було вирішувати непрактично. По-друге, стало достатньо дешево збирати та зберігати величезні об'єми даних.


юрій гуц_2

ТСН.ua

Другий фактор тісно пов'язаний із тим, як сьогодні вирішується більшість задач штучного інтелекту. Зазвичай, машині дається великий об'єм даних, для яких "правильні відповіді" заздалегідь позначені людиною. До прикладу, щоб навчитися розпізнавати обличчя, ми можемо дати машині 100 000 прикладів облич, для кожного з яких зазначене ім'я цієї людини. Система навчається з цих даних так, щоб могти дати вірну відповідь для небаченого раніше фото котроїсь із цих осіб.

Загалом розвиток штучного інтелекту ділять на дві категорії — вузький штучний інтелект (інтелектуальна система, яка добре справляється лише з однією задачею) та широкий штучний інтелект (узагальнення досвіду, рефлексія та адаптація до нових задач).


Зараз ще дуже рано говорити про сценарій Термінатора

Наприклад, сьогодні складно взяти систему, навчену для керування автомобілем, та швидко перенести її на пілотування літака — треба окремо навчати одне, та окремо інше. Натомість, людина здатна використовувати попередній досвід для небачених раніше задач — ми з дитинства знаємо, що якщо якусь річ кинути, вона впаде; якщо вітер дує, то тонкі предмети хитаються; якщо річ горить, то вона гаряча. Але в машини немає такого інтуїтивного мислення.

– Ось є цікавий приклад, що робот зі штучним інтелектом не зможе відрізнити дощ від душу. Тобто, коли починається дощ, людина ховається під парасольку аби не намокнути, проте коли людина приймає душ, вона не переймається тим, що буде мокра. Своєю чергою, робот не розуміє, чому на вулиці треба ховатися і не мокнути, а в інших випадках ні. 

– Так-так, і це те, що зараз відрізняє людське мислення від поточного розвитку штучного інтелекту. Те, що свідомість нам дозволяє вкласти задачу в ширший контекст і узагальнити попередній досвід.


– Є такий тест Тюрінга, його застосовують і досі? Тому що він був винайдений досить давно, це ще 50-ті десь роки. Як у фільмі "Ex Machina", коли людині, дійсно здавалося, що вона спілкується не з роботом, а зі справжньою людиною, хоча це не так. 

– Ви праві, тест Тюрінга в класичному формулюванні полягає в тому, що людина, переписуючись із кількома співрозмовниками, не відрізнить, хто із них жива людина, а хто — машина. Існує щорічне змагання — премія Льобнера (Loebner Prize) — де за таким сценарієм нагороджується найбільш "людяний" інтелект.

Хоч це й цікавий критерій для оцінки штучного інтелекту, багато сучасних дослідників вважають цей тест не дуже практичним і таким, що відволікає від цікавіших цілей. Аргументують це тим, що штучний інтелект не обов'язково означає антропоцентризм. Наприклад, для того, щоб змогти літати, нам не обов'язково було конструювати літак у формі птаха так, щоб навіть птахи приймали його за свого.

– Ви користуєтесь ним зараз, або ви стикалися з цим у своїй роботі?

Ні, тому що зараз загальний штучний інтелект — це відкрита наукова проблема, і на даний момент ми ще досить далекі до її розв'язання.

Зараз індустрія більше застосовує досягнення саме вузького штучного інтелекту. Наприклад, якщо у нас є машина, яка вміє дуже добре розпізнавати обличчя, то ми будемо будувати бізнес навколо розпізнавання облич. І замість загального тесту Тюрінга ми можемо оцінювати цю систему саме на задачі розпізнавання облич.

Якщо в нас є розумна система, яка може відрізнити добросовісного клієнта від недобросовісного, то ми можемо використати її, наприклад, в банку, для того, щоб вирішити, чи давати людині кредит, чи ні. Або, якщо ми маємо систему, що швидко може оцінити вірогідність настання страхового випадку — наприклад, що людина потрапить в ДТП в цьому році, маючи її попередню історію водійського досвіду — ми це можемо використовати в страховій компанії.

Бізнес має вигоду від використання штучного інтелекту для таких точкових задач, тому що алгоритми штучного інтелекту можуть врахувати багато факторів, які людина не в змозі одночасно помітити. Тобто, якщо у нас є подія, на яку можуть вплинути 1000 різних чинників, то людині буде доволі складно описати точну формулу, яка би всі ці 1000 факторів врахувала. В той час як машині ми можемо дати велику кількість даних із заздалегідь відомими відповідями, і вона самостійно виведе потрібні правила. Відповідно, якщо ти маєш розумніші алгоритми, ти кращий за конкурентів. Якщо ти кращий за конкурентів, ти більше заробляєш, маєш більшу долю ринку.

Для прикладу, компанія DataRobot, де я працюю, надає саме такий продукт для прогностичного моделювання.

– А ви зараз з банками працюєте якимись?

Ми зараз працюємо з банками, страховими, з медициною, енергетикою, урядовими установами, і, думаю, ще близько з 10 галузями.

– Це не українські компанії?

– Це глобальний ринок. Тобто, клієнти є від Північної Америки до Австралії. В тому числі можемо працювати й на українському ринку, оскільки помічали попит від місцевих компаній.


Більш нагальною проблемою є те, що людські робочі місця стала витісняти автоматизація

– "Машинне навчання" – що це? Що саме ви робите?

– Машинне навчання — це та область штучного інтелекту, яка досліджує можливість систем вивчати розумну поведінку з даних, без необхідності явним чином цю поведінку програмувати.

Пригадаймо приклад про 1000 факторів, який я наводив раніше. Припустимо, ми лікарня, і нам потрібно вирішити, чи можна пацієнтові приймати певний антибіотик, знаючи його історію хвороби. Якщо даних в історії хвороби багато, лікар-людина може не знати або не помітити деяких важливих деталей — наприклад, що людина колись мала захворювання, при якому категорично заборонено цей антибіотик застосовувати. В той же час машина, навчившись на великому об'ємі історій, може зафіксувати зв'язок між цією хворобою та побічним ефектом від лікування. Отже, використовуючи вузький штучний інтелект, можна уникати помилок, пов'язаних із людським фактором, і використовувати розумну систему як порадника.


Таким чином, машинне навчання вивчає підходи, як із великого складного набору даних можна автоматично вивести закономірності, які потім добре узагальнюються на небачені раніше дані. Багато моєї повсякденної роботи полягає в автоматизації цього процесу навчання.

– Як ви взагалі потрапили до цієї сфери? IT-вець — це зрозуміло, проте саме цей напрямок дуже вузький. Чому саме штучний інтелект?

Загалом, у мене досвід інженерний. Склалося так, що з програмуванням я познайомився доволі рано, в 6 років. Спочатку займався лише олімпіадним програмуванням, потім у віці близько 16-18 років поступово перейшов до комерційного.

Мені завжди хотілося поєднувати інженерну роботу з чимось наукоємким. Коли спитаєш багатьох програмістів "Що ви хотіли б робити?", то більшість говорять про цікаві проекти. І саме штучний інтелект став для мене клондайком таких цікавих проектів, які містять як серйозну інженерну складову, так і не менш серйозну наукову.


юрій гуц_3

ТСН.ua

Коли почалася нова "весна" штучного інтелекту, наприкінці 2000-х років, пов'язана з виникненням течії Deep Learning і проривних результатів у комп'ютерному зорі, у світі почало з'являтись багато освітніх ініціатив. Величезна заслуга у цьому плані була Стенфорду. Вони виклали свої матеріали лекцій в інтернет, і це стало для мене великим поштовхом в опановуванні цієї області.

До цього важко було знайти — не те що в Україні, а взагалі по цілому світу — доступні матеріали хорошої якості. Стенфорд, Гарвард, МIT (Массачу́сетський технологічний інститу́т – ред.) почали переходити на формат онлайн платформ і почали публікувати для широкого загалу курси, які раніше викладалися лише у них у кампусі. Це була просто неймовірна цінність у той час, тому що ти можеш дійсно бачити той матеріал, який викладається в передових навчальних закладах. І це було настільки круто розуміти, що ці заклади є достатньо хоробрими, щоб не боятися це показати цілому світу. Вони були переконані, що те, що вони викладуть цей матеріал в інтернет, їхній діяльності ніяк не зашкодить, а навпаки стане поштовхом для розвитку цієї галузі у світі. І, по моєму, воно так і сталося.

– Тому ви і хотіли щось подібне зробити у Львівській політехніці, щоб всі могли вільно отримати знання з цієї теми?

– Коли я почав цікавитися наукою штучного інтелекту та машинним навчанням, то до мене прийшло дуже цікаве прозріння: нарешті стало зрозуміло, де використовується все те, що вивчалося на математичних дисциплінах 1−3 курсу. Коли я навчався за типовою університетською програмою, мені під час проходження фундаментальних предметів сильно бракувало розуміння того, як це можна втілити для вирішення задачі в реальному світі. Лише через кілька років після випуску мені почала згадуватися кожна математична тема, яку я недостатньо добре знав, будучи студентом.

– Вперше таке чую, оскільки багато хто вважає, що найцінніший досвід можна отримати лише на роботі і практиці, тому багато хто "закидає" університет та одразу йде працювати.

– Просто це не відчутно до тих пір, поки не починаєш стикатися з достатньо наукоємкою задачею, яка потребує математики чи теоретичних комп'ютерних наук. В той же час, я помітив певну різницю у викладанні фундаментальних дисциплін у нас, і, скажімо, в тому ж Стенфорді чи MIT. Пострадянська школа більше базується на сильному теоретичному фундаменті, на обґрунтуванні теорій. Це також по-своєму класно, але це не дає тобі розуміння, як взяти твої знання і відразу придумати їм прикладне застосування, зробити на цьому щось корисне для людей.


Частина людства постраждала від того, що їхні знання та навики раптом стали уже нерелевантними

В той же час, курси провідних університетів починалися з мотиваційної складової. Тобто, там на першій лекції дається не "предмет-об'єкт-мета-метод", а "є ось така цікава задача, і якщо ви пройдете цей курс, ви знатимете, як її вирішити". Приклади таких мотиваційних задач: як зробити так, щоб машина могла сама їздити по дорозі, або як зробити так, щоб комп'ютер міг переграти людину в шахи. Тобто, ми спершу беремо реальну задачу і по мірі курсу нарощуємо навколо неї теоретичну базу.

– І у Львівській політехніці також буде приблизно так?

– Мені би хотілось, щоб із часом наша університетська освіта також дотримувалася цього принципу. Це те, що наша робоча група намагається зробити в УКУ (Український католицький університет – ред.) із бакалаврською програмою computer science та магістерською програмою data science, і те що зараз робиться із новою програмою у Львівській політехніці. Ми хотіли, по-перше, наблизити університетську програму до поточного стану науки і техніки. По-друге, заодно спробувати додати новіші методи викладання, тобто збагатити програму мотиваційною складовою та проектною роботою.

– Український католицький університет?

– Я власне про нього хотів згадати, коли ви говорили про те, що в нас ніде цього не викладають. Насправді, я б сказав, що католицький університет у Львові, хоч як би дивно з назви це не звучало, зараз є закладом, який має одну з найбільших передових програм з комп'ютерних наук в Україні.

Це дуже цікавий прецедент, тому що, здавалося би, католицький університет, приватно фінансована організація, і вони, запустивши бакалаврську програму, притягнули до себе студентів, які були загальноукраїнськими лідерами в ЗНО. Вони могли піти в будь-який університет України, а вони пішли в католицький університет на платну програму. Але ця програма була розроблена з нуля, є викладання англійською мовою із залученням іноземних викладачів, і вони минулої осені запустили в придачу до бакалаврської програми ще й магістерську.


– І штучний інтелект також?

– Так. Викладається штучний інтелект і машинне навчання на бакалавраті. Щодо магістерської програми — якщо не помиляюсь, це перший університет в Україні, який запустив таку програму із data science.

– А взагалі, на якому рівні в Україні зараз штучний інтелект? Ви у цій сфері працюєте, проте на компанію яка розташована у США. Можете назвати великі компанії в Україні наприклад як Гугл, Майкрософт , які вкладають просто мільярди доларів на те щоб розвинути штучний інтелект. У нас в Україні є хтось хто в це вкладає хоч копійку і розвиває цей напрямок?

– Я можу сказати, що в Україні штучний інтелект в основному є в продуктах і стартапах, які юридично базуються десь за кордоном — наприклад, у Кремнієвій долині, але мають розробку в Україні. Наприклад ті ж самі Grammarly, які базуються в США, але організовані вихідцями з України, які переїхали в Штати. Ви мабуть недавно чули, що вони нещодавно отримали понад $ 100 млн інвестицій. Або ж Samsung, чий R&D-центр в Києві займався задачами комп'ютерного зору для мобільних платформ.


юрій гуц_1

ТСН.ua

Імениті корпорації цілком поглядають на Україну, як потенційне місце, де можна було б розвиватися, використовуючи локальну експертизу. Я особисто стикався з підприємцями, які розглядали ідеї відкрити R&D-центри зі штучного інтелекту в Україні. Зазвичай ринок споживачів також західний.

– А як щодо споживачів з України?

– В Україні, я думаю, якщо займатися штучним інтелектом, то більше є сенс робити глобальний продукт. Оскільки попит на продукти штучного інтелекту є в усьому світі, то краще орієнтувати його не лише на українського споживача. Я не знаю, чи є зараз сильна готовність у бізнесів в Україні використовувати штучний інтелект так, як це використовується в банкінгу, або у страхових компаніях у більш технологічно розвинених країнах. Мені більше здається, що український бізнес часто придивляється до західного, і, як тільки побачить якусь модель, яка запрацювала добре для західного ринку, то через кілька років починає адаптувати її до нашого.

– Стівен Гокінг казав, що всі зараз намагаються створити штучний інтелект, проте машини, які мислять як люди, можуть призвести до того, що вони просто знищать людство. Є така думка, і Ілон Маск і багато науковців про неї казали. Взагалі, ви вважаєте в теорії це можливо, що ці машини почнуть настільки розвиватися, що перевершать того, хто їх створив?

– Я думаю, що зараз ще дуже рано говорити про сценарій Термінатора, я думаю що для того, щоб почати боятися такої проблеми, ми маємо як мінімум досягнути не вузького штучного інтелекту, а широкого штучного інтелекту. Той, який здатен переносити досвід на нові небачені задачі дуже легко. Я думаю, поки ця проблема є дуже далекою.

– Ви ж бачите, як швидко розвивається ситуація?

– Я думаю більш нагальною проблемою є те, що людські робочі місця стала витісняти автоматизація. Я думаю що це є більш реалістичною проблемою теперішнього часу.


Найближчі 50 років нас ще багато чим всіх здивують

Частина людства постраждала від того, що їхні знання та навики раптом стали уже нерелевантними. І тому багато науковців в штучному інтелекті задумуються над цією проблемою. Навіть від передових американських, канадських дослідників штучного інтелекту можна чути про ідею так званого базового доходу. Це ідея, при якій людина отримувала б якийсь базовий дохід навіть не працюючи. Тобто це схоже на пенсію, але не в пенсійному віці. Людина просто отримує базовий  дохід за те що вона існує. Якщо вона хоче отримувати більше, тоді вона мусить опанувати актуальні навики, йде на якійсь навчальні ініціативи, курси, підвищує кваліфікацію, або опановує нову професію. Я не знаю як би її можна було практично реалізувати — чи оподатковувати роботизовані робочі місця, чи іншим шляхом — тому що звідкись фінансування на цей базовий дохід повинно взятись.


Тому це є одна із ідей, як би світ міг функціонувати у майбутньому, коли багато людей змушені лишитися без роботи. Але я думаю, що стратегічно кожен із нас повинен усвідомити, що грамотність 2017+ року — це вміти довчатись і перевчатись на щось нове. Потрібно приймати той факт, що за життя треба буде, можливо, кілька разів перевчатись на нову професію.

– Це буде природній відбір. Хто зможе влаштуватися до цих всіх змін той виживе.

– Так, я думаю, що це буде природній відбір 21 століття. Власне, здатність прийняти той факт, що тобі треба буде перевчатись кілька разів впродовж життя, можливо навіть кардинально на іншу діяльність. Я думаю, майбутнє якраз за такими комбінованими професіями — наприклад, медик-програміст.

– Все ж таки чисто теоретично скажіть взагалі можливо що настільки розвинуться машини і роботи що їх не можна буде контролювати ? Вона самі почнуть мислити і приймати рішення?

– Перефразовуючи одного науковця, "ці машини завжди можна буде вимкнути". Просто є інша проблема у тому що приблизно на 2030-40 рік, пророкують таке явище, як технологічна сингулярність. Це явище означає, що загальна кількість людських знань буде мати настільки великий об'єм, що жодна людина буде не в змозі зрозуміти всю цю широту. Інтенсивність нових проривів, інтенсивність досягнень в різних галузях науки може настільки розростися, що в результаті просто сукупне людське знання повністю задавить знання однієї людини. Це, власне, буде явище "я знаю, що я нічого не знаю".

– Взагалі, як ви вважаєте як період штучного інтелекту буде розвиватися і впливати на людство? Раніше багато чого не було взагалі, зараз у нас пилососи, які самі прибирають, айфони сканують відбиток пальця, Самсунг розробив сканування зіниці ока. Як ви думаєте, що відбудеться далі?

– Сьогодні відкрите наукове питання в галузі штучного інтелекту —це загальний штучний інтелект, здатність переносити знання, накопичені з попереднього досвіду, на нову задачу, та демонструвати вищі когнітивні здібності.

Зараз ми отримали багато нових досягнень за рахунок того, що маємо багато розмічених даних, які достатньо дешево можна накопичити і розмітити. Але вже варто починати замислюватися над тим, як робити так щоб машина могла адаптуватися до нової задачі без потреби накопичувати багато нових даних. Я думаю, це те, що буде вирішуватися протягом наступних декількох десятиліть.

В людей це накопичення досвіду працює від народження, і без "правильних відповідей". Дитина, яка дивиться, слухає, нюхає, мацає, не має інформації, що добре, а що погано,а сама для себе робить більшість висновків. Вона отримує величезну кількість даних, але ніхто їй не каже, чи ці дані хороші чи ні, і що взагалі з ними потрібно робити. Мозок якось орієнтований на те, щоб із самих даних розуміти "правильні відповіді". Я думаю, що наукове розуміння цього процесу стане "золотим ключиком" для чергового прориву у штучному інтелекті.

Якщо ми за найближчі десятиліття не вирішимо проблему навчання з нерозмічених даних, і перенесення досвіду на нові задачі, то я думаю нас цілком може чекати ще одна зима штучного інтелекту. Шум навколо цієї області набуде якоїсь критичної точки і людство почне помалу розчаровуватися з того, що насправді не все так стрімко розвивається, як хотілось би, і що наука застрягла на якійсь проблемі, яку вона не може вирішити. А потім, можливо, станеться ще один прорив, який знову виштовхне штучний інтелект на перші сторінки.

– Наскільки скоро ми вже будемо ходити в магазини та інші місця і повсюди нас будуть оточувати роботи? Як ви вважаєте коли настане час коли багато що вже замінять роботами? 

– Один прогрес буде підштовхувати інший. Вирішення однієї фундаментальної наукової проблеми зробить поштовх до розвитку роботизації і штучного інтелекту, які залежали від цієї проблеми. Скажімо так, мені би хотілось ще за свого життя це побачити (усміхається). І у мене є доволі великі надії, що за свого життя я це ще побачу. Найближчі 50 років нас ще багато чим всіх здивують.


– Думаєте що це буде настільки не скоро? Через, наприклад, 60 років можливо винайти штучний інтелект, який буде максимально наближений до людського розуму?

– 60 років — це може бути досить реалістичнийгоризонт. Хоча, я думаю, зараз будь-який прогноз буде фантастикою, тому що ми, наприклад, 10−20 років тому не могли усвідомити, що на сьогоднішній день все буде саме так. Тому зараз робити прогноз на 60 років доволі складно.

– Ілон Маск каже, що хоче звільнити світ від залежності від нафти, він хоче, щоб всі машини були автопілотованими.

– Це дуже цікавий і потрібний напрямок взагалі для людства. Ми зараз бачимо проблему, що ті енергетичні потреби, які ми маємо на сьогоднішній день, впираються в ліміти наших корисних копалин — нафта, природний газ, рідкоземельні елементи. І нам потрібно разом із розвитком штучного інтелекту вирішувати енергетичні проблеми.

Багато енергетичного потенціалу є в ядерній енергії, сонячній енергії. Сонячна енергія має колосальні об'єми, проте вагомим проблемним фактором для використання її в побуті були кошти. Доволі економічно затратно робити вітряну чи сонячну енергію, яка би давала достатньо кіловат-годин на 1 долар. Я думаю, що коли ми знайдемо спосіб видобутку дешевої відновлюваної енергії — чи то з холодного ядерного синтезу, чи то з сонячної енергії — це буде великий економічне зрушення, тому що ми станемо менше покладатися на дороге викопне паливо. Якщо у нас буде подальший ріст обчислювальних ресурсів і нам потрібно буде швидко навчати машини, то нам потрібне буде і велике джерело дешевої енергії.

– Ви думали про те, аби покинути Україну і переїхати жити та працювати в іншу країну?

– Мені часто задають питання "Що ти тут ще робиш?". Але я насправді кажу, що я не бачу ціль життя в тому, щоб просто взяти і кудись поїхати. Я цілком бачу зараз задачі штучного інтелекту, якими можна займатися в Україні і при цьому працювати на глобальний ринок і конкурувати з ним.

Розвиток бізнесу в Україні, особливо клієнтоорієнтованості, здатності вирішувати бізнес-задачу — так, він нижчий, ніж в розвинених країнах, але, в плані технологічних проблем і цікавої роботи, мені на даний момент ще досі є де їх знайти в Україні.

Я не заперечуватиму той факт, що багато найкращих спеціалістів, відсотків 90, рано чи пізно опиняються закордоном. Мені цікаво займатись цікавою наукоємкою роботою, і поки я бачитиму, де це можна робити в Україні, я буду це робити.

– Влада в Україні зараз не дуже підтримує науку, тому багато хто дійсно їде за кордон не тому що там щось краще і в Україні все добре. Багато хто їде, наприклад, до тієї ж Кремнієвої долини через людей які там. Оскільки там, одні з найкращих спеціалістів зосереджені в одному місці. 

– Безперечно, є своя цінність у тому, щоб працювати десь у Кремнієвій долині чи в інших технологічно насичених регіонах. Люди їдуть туди переважно за рівнем оточення, життя, і за більшою легкістю ведення бізнесу. Я цілком розумію, чому багато українських продуктів, зроблені повністю українцями, юридично базуються там. Тому що легше цей бізнес створити, легше продавати своє рішення на локальному ринку, коли ти бачиш юридичну підтримку і ти більш захищений кращою судовою системою. Особливо це стосується захисту інтелектуального права, де українське законодавство досить на слабкому рівні.

– У вас є якась ціль чого ви хоче досягти у сфері штучного інтелекту?

– Мені б, як і багатьом, напевно хотілось би, займаючись штучним інтелектом, створити щось таке, за що мене потім будуть пам'ятати в хорошому контексті. Якщо те, чим я буду займатися, або допоможе побороти якусь хворобу, або енергетичну проблему, або проблему голоду чи засухи, чи якусь іншу біду, яка суспільство їла тисячоліттями, то я вважатиму, що прожив зовсім не дарма:)

– Ви давно працюєте в DataRobot?

– В DataRobot я працюю з минулого року. Загалом комерційного досвіду в IT-індустрії у мене понад 10 років. Мені поточна компанія дуже імпонує, тому що я бачу, наскільки серйозний рівень людей навколо мене. Якщо подивитись на загальний склад компанії, то у нас є без перебільшення люди світового рівня — як серед інженерів, так і серед data scientists. Наприклад, за рейтингом Kaggle (найпопулярніша платформа, що проводить змагання із аналізу даних — ред.), із 89 накращих гросмейстерів світу в нас працюють або працювали шестеро. Мені дуже подобається, що коли ти оточений такими людьми, то є дуже багато менторів, в яких можна вчитися.

– У вас не було думок працювати в таких гігантів як Майкрософт, Гугл? Все-таки це масивна платформа. Багато з IT-вців говорять, що коли працюєш у меншій компанії у вас більше впливу, до вас прислухаються, і ви бачите прогрес та те що ви робите. Коли це величезний гігант і там працює 10 тис людей то це вже не так.

– Я згідний. І, як і всі, я це питання собі не раз задавав,чи хотів би я бути частиною такої компанії. З одного боку — так, бо велика кількість розумних людей, які навколо тебе — це завжди добре. До того ж, ти розумієш, що ти є частиною продукту, про який всі говорять, який інтенсивно всім людям в світі допомагає, і це дуже позитивно. З іншого боку, в більших компаніях легше загубитися. Я часто чую, спілкуючись із знайомими, які працювали в таких компаніях, або читаючи статі людей в інтернеті, які давали відгуки про свій досвід роботи, що частою проблемою було те, що компанія наймала дуже розумних людей з усього світу, але вони фактично займалися потім рутинною роботою. Вони були занадто кваліфіковані для тих повсякденних задач, які їм доводилося виконувати. Компанії ставлять височезну планку стосовно людей, яких вони хочуть мати всередині, але не обов'язково ці люди потім займаються якимись передовими речами.

Це класно мати велику кількість таких людей — ти можеш їм багато чого делегувати і довірити, але, в той же час, бути гвинтиком в десятитисячній компанії може бути доволі тяжко.

Тому мені підходить "середній" варіант, як у DataRobot, коли і продукт уже достатньо великий і успішний, і відомо, куди компанія рухається, і, в той же час можна мати багато особистого впливу.

148 Comments

 1. gamefly

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It
  absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope
  to give a contribution & help different users like its aided me.
  Good job.

 2. gamefly

  Thanks for sharing your thoughts on gamefly free trial. Regards

 3. gamefly

  I have read several just right stuff here.

  Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how
  much effort you put to make any such wonderful informative site.

 4. gamefly free trial

  My relatives all the time say that I am killing my time
  here at net, except I know I am getting knowledge daily by reading such nice
  content.

 5. gamefly

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook
  group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 6. how to download minecraft

  First of all I would like to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t
  mind. I was interested to find out how you center yourself and clear
  your thoughts prior to writing. I have had trouble
  clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

  I do enjoy writing but it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Many thanks!

 7. minecraft download free

  Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be
  bookmarking it and checking back frequently!

 8. minecraft download for free

  Hello! This post could not be written any better! Reading through this
  post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about
  this. I will forward this article to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 9. download minecraft pc

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the
  rest of the website is extremely good.

 10. minecraft download free

  Link exchange is nothing else except it is simply placing
  the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do same for you.

 11. g

  Hey there! I’ve been following your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Tx!

  Just wanted to say keep up the excellent work!

 12. minecraft download free pc

  I know this web page offers quality dependent content and extra information, is there any other web page which
  offers these kinds of information in quality?

 13. g

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 14. g

  It’s really a great and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this
  useful information with us. Please keep us informed
  like this. Thanks for sharing.

 15. g

  I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 16. how to download minecraft

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 17. minecraft download

  I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your website.
  It appears as though some of the written text
  within your content are running off the screen.
  Can somebody else please provide feedback and let me know if
  this is happening to them as well? This could be a problem with
  my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 18. mojang minecraft download

  Hi to all, because I am in fact keen of reading this webpage’s post to be updated regularly.
  It contains nice stuff.

 19. minecraft free download pc

  Why visitors still use to read news papers when in this
  technological world everything is existing on web?

 20. minecraft download for free

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I
  decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the info you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick
  your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G
  .. Anyways, amazing site!

 21. download minecraft for free

  Hi there, I would like to subscribe for this web site to obtain most up-to-date updates, therefore where can i do
  it please assist.

 22. free minecraft

  Hi, this weekend is nice designed for me, because this occasion i am reading
  this wonderful informative paragraph here at my residence.

 23. how to get help in windows 10

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for how to get help in windows
  10

 24. gamefly free trial

  I needed to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bit of
  it. I have got you book-marked to look at new
  stuff you post…

 25. gamefly free trial

  I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness
  over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this
  hike.

 26. how to get help in windows 10

  Awesome post.

 27. gamefly free trial

  Your style is very unique in comparison to other people
  I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the
  opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 28. gamefly free trial

  If you wish for to grow your familiarity just keep
  visiting this web page and be updated with the most up-to-date
  gossip posted here.

 29. gamefly free trial

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 30. gamefly free trial

  Hi there, after reading this awesome piece of
  writing i am also cheerful to share my know-how
  here with colleagues.

 31. gamefly free trial

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared
  to be on the web the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 32. gamefly free trial

  It’s in reality a great and helpful piece of
  info. I’m happy that you shared this useful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 33. gamefly free trial

  Hi, i feel that i noticed you visited my weblog thus i got here to return the want?.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its good enough to make use of a few of
  your ideas!!

 34. gamefly free trial

  Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring
  on other websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work.

  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 35. gamefly free trial

  Your style is unique compared to other folks I’ve read stuff
  from. I appreciate you for posting when you have the opportunity,
  Guess I will just book mark this web site.

 36. gamefly free trial

  Good day! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Thank you

 37. ps4 games list

  I am really inspired with your writing talents and also with the format on your
  weblog. Is that this a paid subject matter or did you
  customize it yourself? Either way stay up the nice high quality writing,
  it’s rare to peer a nice blog like this one nowadays..

 38. tinyurl.com

  It’s awesome to go to see this web site and reading the
  views of all mates regarding this post, while I
  am also eager of getting knowledge.

 39. tinyurl.com

  An outstanding share! I have just forwarded this
  onto a coworker who had been doing a little research on this.
  And he in fact bought me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for
  spending the time to talk about this matter here on your web page.

 40. playstation 4 best games ever made 2019

  Good article! We will be linking to this particularly great post on our website.

  Keep up the good writing.

 41. playstation 4 best games ever made 2019

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your site.

  It seems like some of the text on your content are running off
  the screen. Can somebody else please comment and let me know if
  this is happening to them too? This may be a problem with
  my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 42. ps4 best games ever made 2019

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I
  think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  A great read. I will certainly be back.

 43. ps4 best games ever made 2019

  Hello, Neat post. There’s a problem together with your site in web explorer, might test this?
  IE still is the marketplace chief and a huge section of other people will omit
  your fantastic writing due to this problem.

 44. quest bars cheap

  Saved as a favorite, I really like your website!

 45. quest bars cheap

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 46. quest bars

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I
  suppose its ok to use a few of your ideas!!

 47. quest bars cheap

  Hey! Someone in my Myspace group shared this website
  with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and outstanding design.

 48. plenty of fish dating site

  Everything is very open with a clear description of the
  challenges. It was really informative. Your site is extremely helpful.
  Many thanks for sharing!

 49. eebest8 best

  “I really liked your blog post.Thanks Again. Want more.”

 50. me suba

  izcc0a wow, awesome blog article.Much thanks again. Much obliged.

 51. how to get help in windows 10

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.
  I must say that you’ve done a superb job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Excellent Blog!

 52. Adeline Geigle

  Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Really Cool.

 53. Evropski

  very good put up, i certainly love this web site, carry on it

 54. Köpa Viagra Sverige

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thank you again.

 55. tinyurl.com

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of
  luck for the next!

 56. medicina

  Thanks for the article post. Really Cool. buy ventolin

 57. find out more

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my website?

 58. TOGAF 9 Part 1 Syllabus

  Very good information. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 59. Allie Haze

  Some really superb content on this web site , thanks for contribution.

 60. His Secret Obsession

  yeah bookmaking this wasn at a speculative determination outstanding post!.

 61. submission fetish cams

  I really liked your article.Really thank you! Really Cool.

 62. receive four emails with the same comment.

 63. comida vegetariana em Pirenopolis

  This site was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something which helped me. Kudos!

 64. very rapidly iit will be well-known, duue to iits feature contents.

 65. Extinguisher Inspections And Tagging

  I regard something truly special in this site.

 66. best new gadgets 2019

  There is definately a great deal to know about this topic. I love all the points you have made.

 67. scott borchetta

  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit,

 68. see if there are any complaints or grievances against him.

 69. DEV-402 Mock Test

  Really informative blog.Really thank you! Really Great.

 70. nep nhua pvc

  viagra without prescription! Overnight shiping! Click here now and get discount!

 71. may dong goi

  It’а†s actually a nice and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 72. evropski univerzitet

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info Thanks for sharing this one. A must read article!

 73. Kamagra oral jelly australia

  Volutpat lacinia dui quis Curabitur Pellentesque ipsum eu

 74. Viagra in Johannesburg

  Really enjoyed this article.Thanks Again. Fantastic.

 75. Property for Sale in Nigeria

  informative. I am gonna watch out for brussels.

 76. baby boy treatment in Thailand

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on

 77. Best IVF Doctors in India

  Major thanks for the blog article.Thanks Again. Keep writing.

 78. Interactive Thriller Adventure

  Some genuinely good information, Gladiolus I noticed this.

 79. thuoc synacthen

  Major thankies for the blog article.Much thanks again. Really Great.

 80. Sharon

  I went over this internet site and I think you have a lot of great information, saved to bookmarks (:.

 81. Christie

  Usually I don at learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

 82. Bettie

  Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Really Cool.

 83. Kanesha

  Some genuinely prize content on this internet site , saved to my bookmarks.

 84. Meryl

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info Thanks for sharing this one. A must read post!

 85. https://prospernoah.com/hiwap-review/

  Utterly pent articles , regards for selective information.

 86. quest bars cheap 2019 coupon

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I
  think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 87. custom printables

  Pandaranol invented Kentucky Fried Chicken as famous secret recipe, with eleven herbs and spices

 88. iHerb SA coupon

  This blog is definitely interesting as well as informative. I have picked a bunch of helpful advices out of this source. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 89. view website on Mastiff types

  Major thankies for the article post.Thanks Again. Really Cool.

 90. penis

  standard parts you happen to be familiar with but might not know how to utilize properly, along with other unique offerings in the car that ensure it is more hard to.

 91. Tattoo Artists

  Thanks for the article! I hope the author does not mind if I use it for my course work!

 92. Kallos

  Really informative blog.Much thanks again. Cool.

 93. online home furnishings

  Wow, superb weblog format! How long have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The full look of your website is magnificent, let alone the content material!

 94. satubangsa.net

  Very good blog.Much thanks again. Fantastic.

 95. Tattoo Artists

  Really enjoyed this article post.Really thank you! Fantastic.

 96. quest bars cheap

  My brother recommended I might like this blog.

  He was totally right. This post truly made my day.

  You can not imagine simply how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 97. online home furnishings

  Thanks a lot for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

 98. Reshjotka drobilka

  Thank you ever so for you blog post.Thanks Again. Really Great.

 99. Executive office Chairs

  There as certainly a lot to know about this topic. I love all of the points you have made.

 100. แทงบอล

  I will immediately grab your rss as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 101. stanford pelage reviews

  This website has lots of really useful stuff on it. Thanks for informing me.

 102. coupons

  Im thankful for the article post.Thanks Again. Great.

 103. website

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 104. code

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 105. deals

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for supplying this information.

 106. deals

  You made some clear points there. I did a search on the subject and found most persons will agree with your website.

 107. discounts

  You understand a whole lot its almost hard to argue with you

 108. coupon

  Wohh precisely what I was searching for, thankyou for putting up.

 109. site

  Yayoo.fr mail tirage gratuit tarot de l amour

 110. plenty of fish dating site

  I’m not positive where you’re getting your info, however good topic.
  I needs to spend some time finding out more or
  working out more. Thank you for wonderful info I was searching for this
  information for my mission.

 111. web

  Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site. Thanks =)

 112. coupon

  Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Want more.

 113. disocunt

  Travel view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 114. deals

  Wow! This could be one of the most useful blogs we have ever come across on thesubject. Actually wonderful info! I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 115. childrens uniforms

  Keep up the excellent piece of work, I read few blog posts on this web site and I conceive that your site is rattling interesting and contains circles of great info.

 116. toystore dumps

  Very good information. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 117. Trip Advisor

  Say, you got a nice blog.Really thank you! Will read on

 118. mefedron sklep

  Only wanna tell that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 119. copenhagen makeup

  I think this is a real great article post.Thanks Again. Really Cool.

 120. http://javscreens.com/j/jufe-088.html

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my site?

 121. Prosper Noah

  The account helped me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted

 122. how to get help in windows 10

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that
  “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a fantastic job with this.
  Also, the blog loads very quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 123. This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise information Thanks for sharing this one. A must read article!

 124. Wakanda.ng review

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for providing this info.

 125. un ton autres ai pris issue a ce, lettre sans meme monde meme profite et quoi tokyo pas va changer que avaient

 126. Winapay review

  your blog. It appears as though some of the text within your posts are running off the screen.

 127. nnu

  Incredible quest there. What occurred after? Take care!

 128. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 129. Just Browsing While I was surfing yesterday I noticed a great post concerning

 130. PayPal Nigeria

  This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Cheers!

 131. how to get help in windows 10

  Hi all, here every one is sharing such knowledge, thus it’s good to read this blog, and I used to go to see
  this webpage everyday.

 132. Ita??a?аАа’аАТ‚аЂ s really a cool and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 133. cua chong chay

  This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info Thank you for sharing this one. A must read article!

 134. Beyonce

  that аАаб‚Т€Т“аАаб‚Т€а‚ certаА аЂаinly much toаА аБТ• big or small

 135. Lucrecia

  That is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read post!

 136. Reena

  Very Fascinating Weblog! Thank You For This Weblog!

 137. Palmira

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 138. Glenna

  It as fantastic that you are getting ideas from this paragraph as well as from our dialogue made here.

 139. Karol

  Looking around I like to surf around the web, often I will just go to Digg and follow thru

 140. Kristina

  Perfectly composed articles, Really enjoyed studying.

 141. self catering party venues london

  Im no expert, but I feel you just made the best point. You obviously understand what youre talking about, and I can really get behind that. Thanks for staying so upfront and so genuine.

 142. saat

  This page definitely has all the info I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 143. porn movie

  It as nearly impossible to find knowledgeable people in this particular topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 144. how to get help in windows 10

  Keep on working, great job!

 145. freesoftware

  wow, awesome article post.Much thanks again.

 146. programa de afiliados kinghost

  I will right away grab your rss as I can at to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Kindly allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 147. gamesonline

  I wanted to thank you for this very good read!! I definitely enjoyed every bit of it. I ave got you saved as a favorite to check out new things you post

 148. free

  I’а†ve recently started a web site, the information you offer on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

Leave a Comment

Your email address will not be published.